Stopniowanie przymiotników to jeden z moich ulubionych tematów - czyżby nasza ludzka natura, żeby oceniać i porównywać działała instynktownie? Hard to say!
Zanim jednak o stopniowaniu, upewniam się, że zasób słownictwa, a w szczególności znajomość przymiotników jest bardzo obfita. W tym roku, żeby ułatwić i sobie i uczniom, przygotowałam dla nich 2 mapy myśli, które zebrały ostatnio używane przymiotniki. Mapy dwie, ponieważ podzieliłam przymiotnik na krótkie i długie (polecam http://bubbl.us do tworzenia mind maps!)
No właśnie, a co to znaczy, że przymiotnik jest długi? A który to krótki? Zapytałam przekornie moich uczniów. Oczywiście old, new, hot to krótkie - cała reszta długie, więcej niż 5 liter to długie - zgadywanek bez końca. Rozdałam zatem mapy myśli i poprosiłam o znalezienie cech wspólnych dla wyrazów krótkich i długich - tutaj wyobraźnia uczniów również zaskakiwała! Po kilku minutach moich kontr do ich definicji w końcu udało się zdefiniować przymiotnik krótki!
Kolejne zadanie to prezentacja rzeczy, osób, miejsc, które wywołują silne reakcje, tym samym łatwo opisać jakie coś jest. W tym ćwiczeniu nie interesuje mnie czy potrafią nazwać obiekt z obrazka - spoglądają krytycznym okiem mówiąc It's ... He's ... She's... Przymiotnik nie może zostać powtórzony! The last one standing is the winner!
Zadaniem domowe dla uczniów to stworzenie krzyżówki w taki sposób, że muszą wymienić 4 rzeczowniki - ich wspólna cecha (przymiotnik) do hasło do wpisania w kratki!